Kızılay Anaokullarının Bir Yenisi Konya’da Açıldı

Kızılay’ın eğitim yardımları arasında yer alan 81 İl 81 Anaokulu Projesi ile Konya’nın Selçuklu ilçesinde yapımı tamamlanan Hatice-Ercüment Köylübay Kızılay Anaokulu hizmete açıldı. Yapımı tamamlanan Kızılay Anaokullarının toplam kapasitesi ise yaklaşık 9 bin minik öğrenciye hizmet verebilecek düzeye ulaştı.

Konya’nın Selçuklu ilçesinde yapımı tamamlanan Hatice-Ercüment Köylübay Kızılay Anaokulu’nun açılışı törenle yapıldı. Konya’daki açılışla birlikte 56 anaokulunu hizmete sunan Kızılay, yaklaşık 9 bin minik öğrenci kapasitesine ulaştı. Köylübay ailesinin bağışlarıyla tamamlanan Hatice-Ercüment Köylübay Kızılay Anaokulu ise 160 öğrenciye hizmet verebiliyor. Açılışa Türkiye Cumhuriyeti son başbakanı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım ve Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Milletvekilleri Tahir Akyürek, Ziya Altunyaldız, Abdullah Ağralı, Hacı Ahmet Özdemir, Selman Özboyacı, Gülay Samancı, Orhan Erdem, Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Av. Esra Özkoç, İstanbul Şubesi Başkanı Mehmet Uğurelli, merhum Hatice ve Ercüment Köylübay’ın ailesi, Kızılay şube başkanları ile çok sayıda gönüllü ve davetliler katıldı.

İnsanı yaşatmanın ve yüceltmenin eğitimle başarılacağını anlatan Yıldırım, çocukların hayata daha iyi şartlarda hazırlanması için Türk Kızılay ile 81 İl 81 Anaokulu projesinin başlatıldığını anımsattı. Yıldırım, projenin iyilik hareketi olduğunu belirterek "Burada tamamen bağışçıların, hayırseverlerin katkıları var. Devletin, Türk Kızılay'ın ve yerel yönetimlerin koordinasyonu var. Esasında 81 İl 81 Anaokulu projesi tek başına ihtiyacımızı karşılayacak değil. Bunu biliyoruz ama yapmak istediğimiz şey, farkındalığı arttırmak. Türk Kızılay'ın yurt içinde, yurt dışında milyonlara nasıl ulaşıyorsa, insana nasıl dokunuyorsa geleceğimizin güvencesi evlatlarımıza da aynı ihtimamı gösterdiği ortada. İşte bu anlayışla, bugün 56'ncısının açılışını Konya'da gerçekleştiriyoruz. İnşallah 81’e tamamlayacağız.” diye konuştu.

“Milletimizin desteğini aktarmaya köprü oluyoruz”

Kızılay’ın kurulduğu günden bu yana kesintisiz olarak devletine destek ve milletine hizmet etmek için çalıştığını anlatan Genel Başkan Kınık da “Gönüllüleriyle profesyonelleriyle bağışçılarıyla bu iyilik kervanını yürütmeye çalışan Kızılayımızın dünyada yaklaşık 35-40 milyon insana ulaştığını gururla ifade etmek istiyorum. Türkiye’de yılda yaklaşık 4 milyona yakın kan ve kan ürününü hastalarımıza ulaştıran, afetlerde, yoksulluk anlamında sıkıntı çeken bölgelerde 20 milyonu aşkın insana yardımlarını ulaştıran, dünyada Pakistan’da yaşadığımız sel felaketi gibi afetlerde, savaşlarda sıkıntı yaşayan topluluklara yardım ulaştıran, 50 farklı ülkede operasyonu olan bu büyük iyiliğin amiral gemisinin çok önemli bir projesi Semiha öğretmenimizin himayelerinde İstanbul şubemizin koordinasyonunda yürütülen ve 56.sını açtığımız 81 İl 81 Anaokulu projemizle eğitime bir nebzede olsa destek vermek istiyoruz. Bunun yanında özellikle yoksul çocuklarımıza ve ailelerimize yurt genelinde yapmış olduğumuz desteklerimiz devam ediyor. Yatılı bölge okullarımızda okuyan yavrularımızın tamamına bayramlık harçlıkları, kırtasiye yardımları yapıyoruz devletimizin yardımlarına ek destek olarak. 30 bine yakın yavrumuza burs veriyoruz. Öğrenci ve yetim olan çocuklarımıza çok kapsamlı koruma programları yürütüyoruz. Özel eğitim sınıflarımızı tefriş etmeye, kütüphaneler yapmaya, okulları onarmaya çalışıyoruz. Milletimizin desteğini aktarmaya köprü oluyoruz. Tekrar bu büyük eseri bize kazandıran, himayeleriyle destekleyen Semiha hanıma, bağışlarıyla Köylübay ailesine ve bize her zaman rehberlik yapan o güzel kalbiyle doğuştan Kızılaycı Binali abimize şükranlarımızı arz ediyorum.” dedi.

Anaokulunun açılışının ardından okul bahçesine fidan dikildi.


... ...

... ...

... ...

... ...