Kızılay MEB İş Birliğiyle Öğrencilere Destek Oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı ve Kızılay iş birliğinde, öğrencilere destek olmak amacıyla ülke genelinde gerçekleştirilen kırtasiye malzemesi yardımları başladı. Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesindeki Şehit Figen Gündüz Yatılı Bölge Ortaokulu'ndaki dağıtım programına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık öğrencilerle bir araya geldi.

Kızılay, toplumsal dayanıklılık çatısı altında 2030 stratejik planında da yer verdiği eğitime erişimi desteklemek adına iş birlikleri geliştirerek yardım çalışmaları yürütüyor. Milli Eğitim Bakanlığıyla iş birliği yapan Kızılay, eğitimi desteklemeyi sağlamak adına temel ve ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilere okul çantası, defter, kalem, hijyen seti gibi temel kırtasiye malzemelerinden oluşan setler ve tablet gibi çeşitli eğitim materyalleri ile ihtiyaç sahibi öğrencilere destek sağlıyor. Hazırladığı kırtasiye setlerini ülke genelindeki yardım ağı olan şubeleri ve temsilciliklerine ulaştıran Kızılay, Milli Eğitim Bakanlığıyla birlikte destek çalışmasının bir örneğini de Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesindeki Şehit Figen Gündüz Yatılı Bölge Ortaokulu'ndaki öğrencilerle buluşarak gösterdi.

“İnşallah yavrularımız, ülkemizin yöneticileri, bilim insanları, sanat insanları olur”

Programda eğitime nitelik kazandırmak amacıyla önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bunların başında yoksul yavrularımızın, ailelerimizin desteklenmesi geliyor. Milli Eğitim Bakanlığımızla iş birliği halinde yatılı bölge okulu öğrencilerimize kırtasiye desteği sağlayacağız. İnşallah bugün buralarda okuyan yavrularımız, yarın ülkemizin yöneticileri, bilim insanları, sanat insanları olur.” ifadesinde bulundu.

“Başta Kızılay olmak üzere pek çok kurumla işbirliği yaptık”

Yatılı bölge okullarının, adalet kavramı konusunda en hassas oldukları kurumların başında geldiğini belirten Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, “Çocuklarımızın elinden tutmak, onların yolunu aydınlatmak bizim en öncelikli vazifelerimiz arasında. 2023 vizyon belgesinde ‘fırsat adaleti’ kavramını ısrarla vurguladık. ‘Fırsat eşitliği’ yerine ‘fırsat adaleti’ diyoruz. Çünkü, adalet kavramı her şeyi yerli yerince değerlendirmek ve gereken tedbiri almayı içeriyor. Burada başarı hikayeleri çıkacak ki bu toprakların başarı hikayeleri biriksin. Buradan memleketimizin geleceği için parlak başarılar ortaya çıkacak ki bizim ülke olarak geleceğimiz aydınlansın. İşte bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı olarak yatılı bölge okullarındaki bütün çocuklarımıza 25 gigabyte internet paketi olan tablet dağıtıyoruz. Bu büyük ölçüde tamamlandı. Bu çalışmayı tamamlayıcı bir unsur olarak da ikinci bir husustan söz ediyoruz, bugün Kızılay ile beraber bu çocuklarımıza kırtasiye setlerinin temini ve çocuklarımızın tüm ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında bir çalışmayla karşı karşıyayız. Eğitim kurumlarına verdiği destekten dolayı Kızılay’a teşekkür ediyorum. Öğrencilerin, yatılı okulda okumaktan kaynaklı başka ihtiyaçları da bulunuyor, bunların temini için çeşitli kurum ve kuruluşlarla da irtibat halindeyiz. Bu kapsamda başta Kızılay olmak üzere pek çok kurumla işbirliği yaptık.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Selçuk, Kızılay Başkanı Kınık ve beraberindekiler, sınıfları ziyaret ederek Kızılay tarafından temin edilen kırtasiye setini öğrencilere armağan etti.


... ...


... ...


... ...


... ...


... ...


... ...